75 let od vyhlazení obce Lidice

Lidice (německy Liditz) je název obce, jejíž jméno se stalo za 2. světové války symbolem fašistické svévole. Nachází se ve Středočeském kraji a v den 10. června 1942 byla vyhlazena německými nacisty v rámci tzv. heydrichiády, tedy v období represí uplatněných nacistickými okupanty na celém území protektorátu Čechy a Morava po příchodu Reinharda Heydricha jako zastupujícího říšského protektora.
pomník v Lidicích
Po válce byl pak v místě původní obce zřízen památník obětem s muzeem připomínající tuto tragickou událost a obec byla o kousek dále obnovena.
První historická zmínka o Lidicích je v kronice zbraslavského opata Petra Žitavského, kde se píše, že vesnici „držel“ kolem roku 1300 bohatý pražský měšťan Pavlík. Nejstarší veřejnou budovou byl farní kostel sv. Martina. V 18. století se kronika zmiňuje o škole, kterou navštěvovalo celkem 127 dětí a od druhé poloviny 19. století o rušnějším životě obce, spojeném s těžkým životem horníků a hutníků.

Tragická změna ovšem obci čekala během okupace Československa. Za účelem tvrdého potlačení protifašistického odboje byl v září 1941 jmenován do funkce zastupujícího říšského protektora Reinhard Heydrich. Osudy mnoha lidí zamíchalo rozhodnutí československé vlády v Londýně – plán atentátu na Reinharda Heydricha, při němž byl smrtelně zraněn. Nejasný dopis zaměstnankyni slánské továrny pak vyvolal podezření na spojitost atentátu s rodinou Horákových v Lidicích, a i když nebyly nalezeny žádné důkazy, byla potřeba vykonat akt pomsty za tento smrtelný útok.  
 
Osud Lidic, kde žilo přes pět set obyvatel, se naplnil po půlnoci 10. června 1942. Tehdy bylo zastřeleno 173 lidických mužů. Ženy a děti převezli a po třech dnech od sebe násilně odtrhli. Krom dětí vybraných na poněmčení a dětí do jednoho roku byly ostatní otráveny výfukovými plyny ve speciálně upravených autech. Ženy pak byly převezeny do koncentračních táborů.
Následně bylo přistoupeno k likvidaci samotné obce. Domy byly vypáleny a zničeny.
Zlikvidován byl také kostel včetně hřbitova a terénní úpravy skončily v roce 1943, kdy už zbyla jen pláň.
Zpráva o zničení Lidic obletěla celý svět a na jejich počest bylo množství obcí a v té době i děvčátek ve světě přejmenováno na Lidice.  Po ukončení války se zpět do vlasti vrátilo 143 lidických žen a do náruče lidických matek 17 dětí.
V létě 1947 byl 300 metrů od původní vesnice položen základní kámen nové obce.
 staré náhrobky
Lidé by měli znát svou historii.
Především z důvodu, aby se některé věci již neopakovaly.
Navštivte památník Lidice a nedaleké sousoší dětským obětem druhé světové války, které připomíná 82 umučených dětí ve vyhlazovacím táboře Chelmno. Najít lze také místa zbořené školy, kostela sv. Martina i statku, kde byli zastřeleni lidičtí muži.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup
Categories Nezařazené