Budeme jezdit a létat na sluneční energii?


Solární energie se stala velkou nadÄ›jí do budoucna. Je jasné, že nÄ›které přírodní zdroje budou dříve Äi pozdÄ›ji vyÄerpány a budeme muset sáhnout po alternativních zdrojích. Naftu tedy vymÄ›níme za sluneÄní energii. NÄ›které pokusy, vedoucí tímto smÄ›rem, už zapoÄaly.
-         Problém v autech na solární energii je však v jejich rychlosti.
-         Solární vozy jedou maximální rychlostí devadesát až sto kilometrů za hodinu.
-         A to je v dnešním rychlém světě docela málo.
-         Ve mÄ›stÄ› a na okresních cestách by byl jejich výkon dostateÄný, ale na dálnici by se urÄitÄ› tvoÅ™ily kolony, které by byly nezvládnutelné.
fotovoltaický systém
Potíž je v tom, že solárních Älánků na pohon auta je zapotÅ™ebí obrovské množství. KÅ™emíkové destiÄky totiž nedokáží využít plnÄ› sluneÄní záření. Využívají asi jen Ätvrtinu. Proto je zapotÅ™ebí mít destiÄek neuvěřitelném množství. Když se v roce 2007 Å¡výcarský dobrodruh Louis Palmer vydal na osmnáctimÄ›síÄní cestu kolem svÄ›ta právÄ› v solárním voze, vezl si kÅ™emíkové destiÄky jeÅ¡tÄ› na přívÄ›sné káře. Ty, co mÄ›l na kapotÄ› auta, rozhodnÄ› na provoz vozu nestaÄily.

Vypadá to nadějně

Některé nápady, které jsou spojené s využitím solární energie pro pohon aut, jsou trochu bláznivé. Jedním z příkladů je nápad amerického vynálezce Scotta Brushawa.
o   Ten plánoval vybudovat silnici, který by byla složená ze solárních Älánků.
o   Díky tomu by se energie Äerpala nejen z kapot aut, ale také ze zemÄ›.
solární loÄ
AÄkoliv by se jeho nápad mohl zdát trochu podivným, americká vláda rozhodla, že mu dá Å¡anci.Brushaw dostal na svůj pokus sto tisíc dolarů. Jiný vynálezce, kterým je Å¡výcarský psychiatr Bernard Piccard, se zase rozhodl obletÄ›t svÄ›t v solárním letadle. PÅ™es den bude Äerpat energii do zásobníku a pÅ™es noc ji bude využívat.
-         Možná to také není tak nesmyslný nápad.
-         Jeho stroj opravdu letěl.
-         A to dokonce ÄtyÅ™iadvacet hodin bez pÅ™istání.

Categories Nezařazené