Elektrické koloběžky

Moderní technologie zasahují do našich životů dnes a denně. Ne jinak je to i v oblasti dopravy, potažmo volnočasových aktivit. Koloběžky již delší dobu nejsou v oblibě pouze u dětí, ale s tím jak se tato technika vyvíjí, přicházejí jí na chuť i dospělí. Elektrokoloběžky jsou ideální přepravní prostředek na kratší vzdálenosti. Její výhody oceníte především při jízdě po městě. Jízda na ní nevyžaduje žádnou fyzickou námahu. K jejímu uvedení do pohybu stačí stisknout tlačítko a odrazit se, čímž se aktivuje elektromotor. Při brzdění dochází k rekuperaci energie, která se zpětně ukládá do akumulátoru.Elektrická koloběžka.jpg

Důležité parametry
Dojezd elektrokoloběžky je nejdůležitější parametr, na který je při koupi potřeba dát pozor. Musíte si vyjasnit, pro jaký účel budete koloběžku využívat. Pokud hodláte jezdit pouze po městě, vystačíte si s obvyklým dojezdem většiny koloběžek, který bývá okolo 20 km. Ty lépe vybavené koloběžky mají dojezd 30 – 40 km a více. Dojezd je značně ovlivněn váhou řidiče a samotné koloběžky, povrchem vozovky a především stoupáním terénu. Svou roli hraje také teplota prostředí, jelikož baterie v chladném prostředí rychle ztrácí svou kapacitu.
Rychlost moderních elektrokoloběžek se pohybuje okolo 25 km/h, která nesmí být překročena z hlediska dodržení právních předpisů. Touto rychlostí můžete směle vyrazit do města po silnici i cyklostezce. Pozor na dodržení maximální rychlosti 6 km/h při jízdě po chodníku!
Výkon elektromotoru výrazně ovlivňuje oba předešlé parametry a obecně vzato, čím větší výkon, tím větší dojezd a rychlost. S výkonem samozřejmě stoupá i pořizovací cena elektrických koloběžek. Ty nejlevnější slušné elektrokoloběžky pořídíte již od 9000 Kč, ale pokud chcete kvalitní koloběžku s velkým dojezdem a výbavou, vyplatí se připlatit. Takové koloběžky se dají pořídit za 15000 Kč a více.
Doba dobíjení je důležitý parametr, pokud jezdíte na delší trasy a potřebujete v půli cesty svoji koloběžku dobít. Čekat půl dne až se koloběžka dobije, se vám určitě chtít nebude. Proto hledejte při koupi takové koloběžky, které se dají dobít na plnou kapacitu za méně než dvě hodiny.Ovládání elektrokoloběžky.jpg
Výhody a nevýhody elektrokoloběžky
Velkou výhodu přináší jejich skladnost, protože po složení nebo rozložení zabere opravdu pouze pár vteřin. Složená koloběžka se dá naložit do kufru vozidla, nebo dokonce do pracovní skříňky v zaměstnání. Při jízdě ve městě ušetříte spoustu času, který byste strávili v kolonách stojících vozidel. Mezi výhody řadíme i nízké provozní náklady, které jsou v řádech několika haléřů na kilometr. V neposlední řadě bude vaše uhlíková stopa téměř nulová a vy budete mít dobrý pocit, že jste udělali něco pro čistější ovzduší.
Mezi nevýhody můžeme zařadit fyzicky náročnou jízdu v případě, že se vám vybije baterie. Také vysoká pořizovací cena může některé zájemce od nákupu odradit. Proto se jeví jako vhodné řešení půjčit si elektrickou koloběžku ve městě, kde obzvláště v těch větších je půjčoven spousta.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup