Karneval v Rio de Janeiro

O co se jedná

Karneval v Riu je celosvětově známá událost. Pro Brazilce je velmi významná. Jedná se o pět dní v roce, kdy se lidé můžou naplno odevzdat bouřlivému tanci, hudbě, zábavě a nejrůznějším rozkoším. Karneval se pořádá 40 dní před Velikonocemi, oficiálně začíná v pátek a končí v úterý. Oslavy se ovšem uskutečňují i mimo hlavní průvod v Sambodromu, který všichni jistě dobře znáte, lidé slaví v ulicích, barech i na všech prostranstvích a náměstích. Můžeme s klidem říct, že jde o největší karnevalovou show vůbec.
letní karneval

Jak to všechno vzniklo

Tuto tradici přinesli do Ria Portugalci někdy v 18. století. Postupem času ovšem začaly oslavy nabírat čím dál více prvků z africké kultury. Po pět dní v roce si byli všichni lidé rovni a bohatí s chudými slavili dohromady. Dokonce otrokům bylo umožněno účastnit se této jedinečné události. Konec 18. století byl čas zrození samby. Lidé spolu začali soutěžit o nejlepší výkony v hlavní promenádě, která je hlavní příčinnou zájmu a stále větší účasti cizinců na tomto karnevalu.

Samba

Sambu můžete poslouchat v ulicích Ria nepřetržitě celých pět dní. Je to latinskoamerický tanec a překlad jeho názvu znamená božská tanečnice. Byl vytvořen v Brazílii chudými Afro-Brazilci.

Neopomenutelnou součástí karnevalu jsou školy samby, které vymýšlejí choreografie, kulisy a kostýmy pro karneval každý rok. Školy reprezentují čtvrti Ria a vytváří samba průvod.

Sambadrome

Jedná se o místo, kde se uskutečňuje hlavní dění celého karnevalu. Dá se mluvit o několik set metrů dlouhé ulici, která je z obou stran obklopená tribunami a pojme až 90 000 diváků.Je to výstavba přímo určená samba školám pro konání karnevalu.

maska s peřím
Velkolepý karneval v Riu by měl být nepochybně zastávkou každého vášnivého cestovatele. Nabízí nahlédnutí do úplně jiné kultury a způsobu života lidí, kteří nezřídka kdy žijí v bídných podmínkách. I přes to se však tito lidé plně a pečlivě zapojují do pořádání karnevalu. Jsou to právě oni, kdo “dělá” karneval v Rio de Janeiro.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup