Královské město Litoměřice a jeho krásy

Nejdříve by bylo vhodné říci něco o historii. Litoměřice byly založeny někdy mezi lety 1219 a 1228. Toto datum nelze bohužel přesně upřesnit, neboť se nedochovaly žádné písemné památky na tuto událost. Zakladatelem byl tedy český král Přemysl Otakar I., který mimo jiné zavedl i mincovní reformu. Z období gotiky se toho v Litoměřicích mnoho nedochovalo, ale za navštívení určitě stojí Gotické dvojče, což je budova, která stojí těsně před parkány (středověkými hradbami města).
náměstí litoměřic

Z období renesance se nám v Litoměřicích dochovaly například některé štíty domů na náměstí, ale většina z nich byla následně předělána do stylu barokní architektury. A právě z baroka se toho v Litoměřicích dochovalo opravdu hodně. Můžete zde nalézt plno kostelů, možná proto se Litoměřicím občas přezdívá, že jsou malou Prahou. Většina těchto kostelů je přímým úkazem českého baroka. Jsou zdobené jak zvenčí tak zevnitř a uchvátí každého návštěvníka.

Pokud se vydáte do Litoměřic na celodenní výlet, určitě zde nebudete o hladu. Natož o žízni. Jak říká jedno staré přísloví. Město se totiž nachází ve velmi těsné blízkosti od vinařské oblasti Žernoseků. Na výběr máte hned z několika kvalitních restaurací, kde za zmínku určitě stojí Radniční sklípek či Bašta, která je umístěna opravdu v prostorách staré bašty (strážné věži). Na své si zde přijdou i vegetariáni či dokonce vegani. Kavárna Kafe Doma vaří totiž výhradně bez masa a kromě obědů a malých večeří se sem vyplatí zajít na opravdu sytou snídani ve stylu těch, které se dělají v Anglii.
kostel litoměřic

Litoměřice mají i velkou kulturní nabídku. Navštívit zde můžete hned dvě kina, jedno letní a druhé normální. Letní kino se nachází na Ostrově, což je prostor vhodný jak ke sportování, tak ke klidnému pikniku na dekách během letních dnů a večerů.

Pokud máte rádi českou historii a jste vyznavačem toho, že nač jezdit do zahraničí, když naše zem má tolik krás, rozhodně byste neměli vynechat Litoměřice ze svého seznamu vysněných míst k navštívení! Toto město si zaslouží Vaši návštěvu.Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup
Categories Nezařazené