Proč je u štěňat akita inu cena s PP vyšší než u těch bez PP?


Není pochyb o tom, že pořízení psa je vždy velkou událostí. Bez jakékoliv nadsázky změní život prakticky celé rodiny, neboť ta nyní musí brát v úvahu nového člena. A ten potřebuje, zvláště jako štěně, hodně pozornosti, má-li z něj vyrůst zdravě sebevědomý, poslušný pes.

Ovšem prvním krokem je vždy hledání někoho, kdo štěně vysněné rasy prodává. Zde máme dvě možnosti, buď si vzít jedno z chovatelské stanice, nebo to bez průkazu původu. Jaký je mezi nimi rozdíl?

akita1

Tím hlavním je samozřejmě cena. Například u štěňat vzácnějšího plemene jako je akita inu cena s PP Kenichi ai může dosáhnout i několikanásobku bez PP. A tak se mnohý člověk zamyslí a řekne si, proč by měl platit o tolik více? Proč je o tolik dražší?

Je to z důvodů vyšších výdajů. Jedním z nich jsou zdravotní testy. A nyní nemyslím prohlídku u veterináře, který konstatuje, že fena je zdravá a může tedy mít bez problému štěňátka. Myslím genetické testy, které řeknou, zda je či není přenašečkou nějaké dědičné nemoci, která by se u jejích potomků mohla projevit.

Dále zde jsou pak výdaje na samotné zapsání štěňat do plemenné knihy a vydání průkazů původu. A navzdory doposud rozšířené pověsti, průkaz původu dostanou všechna štěňata, bez ohledu na to, kolik se jich narodí.

akita2

Pak zde samozřejmě dále máme veškerá očkování, odčervování, čipování, kontrolu veterinářem, kontrolu poradcem chovu, krmení a další věci. Je tedy jasné, že výdajů je skutečně mnoho a věřte, že ani u štěňat s průkazem původu se moc peněz nevydělá.

Na druhou stranu budete mít jistotu, že vaše štěně nebude mít žádnou dědičnou chorobu, že bude jak vzhledově, tak povahově odpovídat standardu, budete vědět přesně, kdo byli jeho rodiče a zda to nebyli sourozenci či jinak blízcí příbuzní. A myslím, že tyto výhody rozhodně vyváží těch pár tisíc navíc, zvlášť když s vámi bude dalších patnáct let. Nemyslíte?