Tma plodí smutek


Pokud bychom se na náš svět podívali z hlediska potřeby světla, pak bychom ho mohli rozdělit na tu část zvířat a rostlin, kde není vůbec žádné osvětlení zapotřebí a tu druhou, která se bez světla neobejde. Zvířatům, které příroda uzpůsobila životu potmě, většinou také zrakový orgán nevytvořila vůbec nebo nechala pouze zakrnělý. Patří sem nejen nám známý krtek, ale také někteří mořští živočichové, jejichž teritorium je ve velké hloubce. Ale my ostatní si jistě rádi posvítíme.

  • Pěstitelé rostlin a chovatelé terarijních či akvarijních zvířat vám jistě potvrdí, že světlo je jedním z nejdůležitějších kritérií pro spokojený růst a život jejich svěřenců.

praktická výbojka

V současné době je na prvním místě v tomto oboru výbojka. Zahrádkáři, kteří se starají o skleník nebo zimní zahradu vědí, že světlo je základním zdrojem energie. Ostatně, některé informace o fotosyntéze si jistě ze školy vybavíme i my, kterým hlína a rostlinky až tak moc neříkají.

Světlo je v životu nezbytné

Zejména cizokrajné druhy terarijních zvířat jsou velice háklivé na světlo a teplo. Aby mohli v našich končinách nejen přežít, ale žít i kvalitním způsobem, potřebují vytvořit takové podmínky, které jsou co nejvíce podobné těm přírodním v jejich přirozeném prostředí.

  • I chovatelé – teraristé upřednostňují některé typy výbojek, které jsou velice vhodné na dotvoření ideálního prostředí pro chameleony, gekony nebo různé druhy exotických hadů.
  • Pokud bychom to řekli velice jednoduše, bez dostatečného osvětlení by bylo chované zvířátko smutné a skleslé.

vousatí draci

Osvětlení výbojkami má oproti klasickým žárovkám jednu velkou výhodu. Nevydávají tolik tepla a tak mají chovatelé jistotu, že v době, kdy nejsou doma, nebude jejich svěřenec zaživa upečen. Ostatně klasické žárovky už se na našem trhu ani nevyskytují. Přestěhovali se do světa, kterému se říká „retro“.