V dnešní době se u mladých lidech často rozvinou mentální problémy, převážně úzkosti, které nejsou společností akceptováni. Ale proč? Se správným přístupem se z toho vaše dítě může snadno dostat. Jen to, že má vaše dítě (nebo vy) momentálně problémy už dávno neznamená, že skončí v kazajce. Existují dvě cesty medikace a terapie.
Léčba pomocí léků změní biochemickou nerovnost v mozku a sníží tím úzkost. Předepisované přípravky se dělí na dvě skupiny: benzodiazepiny a antidepresiva.
Benzodiazepiny
Na začátku léčby jsou účinné léky, které sníží úzkost jako například clonezepam (v České republice například přípravek Rivotril) nebo alprazolam (v České republice přípravky Frontin, Helax, Neurol). Léky sice pomůžou snížit úzkost, ale jen krátkodobě. Jejich užívání je proto velmi problematické. Nemocní mají sice pocit úlevy od jejich stavů, ale nenaučí se přitom sociální komunikaci, což je cílem. Neměly by se používat déle než tři měsíce.
Antidepresiva
Díky antidepresivům se lépe přenáší signály v některých neurotransmiterových systémech mozku, tím se zvyšuje na dostupnost chemických přenašečů na nervových zakončení. Dělí se na několik kategorií, každá z nich se specializuje na jinou formu problémů.
Terapie
Psychoterapie má srovnatelnou účinnost s léčbou léky. Její výsledky jsou však trvalejší, na druhou stranu je časově i psychicky náročnější. Při psychoterapii se pacienti snaží porozumět tomu, kdy jejich fobie začala a kdy se více rozvinula. Učí se sociálním dovednostem a hlouběji porozumět, co se jim během panického záchvatu děje. Druhů terapií je hodně. Nejznámější je kognitivně-behaviorální (Založená na teorii, že emoce, myšlenky, chování a tělesné reakce se vzájemně ovlivňují) a dynamická psychoterapie (Založena na teorii, že emoce a chování souvisí s předchozími zkušenostmi, hlavně z raného dětství.
Psychické zdraví je stejně důležité jako to fyzické!
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup