Asi nikdo z nás nepochybuje o tom, že kvalitní spánek dodává organismu potřebnou regeneraci. Abychom načerpali během noci dostatek sil na další náročný den, je potřeba „dobře si ustlat“! Jak ložnici správně v domě umístit a vybavit?
Jakou místnost vybrat?
Co se týká velikosti, nemusí být velká. Na ložnici pro dva lidi nám postačí prostor o velikosti 15 metrů čtverečních. Hlavně musí být dobře větratelná. Měl by mít určitě okna! Když je zde příliš suchý vzduch, použijeme k jeho zvlhčování vhodný odpařovač, který se zavěšuje na topná tělesa, či výkonnější zvlhčovač. Zvlhčovače bývají často kombinované s čističkami vzduchu. V obchodech je těchto pomocníků velký výběr. Ložnici nepřetápíme, na spaní je vhodná nižší teplota. Stačí vytápět na 17 až 19 °C. V létě je potřeba spíše „chlazení“. Z hlediska orientace v domě je potřeba vybrat (pokud možno) pokoj co nejklidnější. Co nejdál od hlučné rušné ulice před domem nebo chodby bytového domu, kde je výtahová šachta a velký pohyb sousedů na schodišti. Myslíme i na to, jaké „domácí sousedy“ máme přímo za stěnou. Denní režim rodičů bývá obvykle odlišný od denního režimu a také oblíbených zálib větších či už dospělých dětí! Dál od toho našeho, vyhneme se pozdějším dohadům, kdo koho ruší.
Co nábytek a barvy?
Při vybavování ložnice nábytkem musíme myslet hlavně na to, že tato místnost má sloužit především k našemu klidnému odpočinku. Základem je kvalitní postel a kvalitní matrace. Z dalších kousků stačí noční stolky, skříň na oblečení, komoda na prádlo, popřípadě křeslo, kosmetický stoleček. Nábytkem raději šetříme.
Naprosto nevhodné je z ložnice vytvářet skladiště pro úschovu nepotřebných věcí z celého bytu. Když si z ložnice vytvoříme spíš pracovnu nebo tělocvičnu, kvalitnímu odpočinku to též nepřidá. Pozor na výběr barev interiéru! Experimentování s větším množstvím barev a s křiklavými odstíny do ložnice nepatří. Dobrou volbou jsou určitě studenější barvy v tlumených odstínech.